2022 Idaho Election Results

United States Senator: Mike Crapo

United States Representative – District 1: Russ Fulcher

United States Representative – District 2: Mike Simpson

Governor: Brad Little

Lieutenant Governor: Scott Bedke

Secretary of State: Phil McGrane

State Controller: Brandon D Woolf

State Treasurer: Julie A. Ellsworth

Attorney General: Raul Labrador

Superintendent of Public Instruction: Debbie Critchfield

IDAHO LEGISLATIVE DISTRICTS:

The Republicans have gained one seat with this election, with 59 Republicans in the Legislature and 28 in the Senate. Democrats have a total of 18 seats in the two chambers.

Legislative District #1

State Senator: Scott Herndon

State Representative, Seat A: Mark Sauter

State Representative, Seat B: Sage G. Dixon

Legislative District #2

State Senator: Phil Hart

State Representative, Seat A: Heather Scott

State Representative, Seat B: Dale Hawkins

Legislative District #3

State Senator: Doug Okuniewicz

State Representative, Seat A: Vito Barbieri

State Representative, Seat B: Jordan Redman

Legislative District #4

State Senator: Ben Toews

State Representative, Seat A: Joe Alfieri

State Representative, Seat B: Elaine Price

Legislative District #5

State Senator: Carl Bjerke

State Representative, Seat A: Ron Mendive

State Representative, Seat B: Tony Wisniewski

Legislative District #6

State Senator: Dan Foreman

State Representative, Seat A: Lori McCann

State Representative, Seat B: Brandon Mitchell

Legislative District #7

State Senator: Cindy Carlson

State Representative, Seat A: Mike Kingsley

State Representative, Seat B: Charlie Sheperd

Legislative District #8

State Senator: Geoff Schroeder

State Representative, Seat A: Matt Bundy

State Representative, Seat B: Megan C. Blanksma

Legislative District #9

State Senator: Abby Lee

State Representative, Seat A: Jacyn Gallagher

State Representative, Seat B: Judy Boyle

Legislative District #10

State Senator: Tammy Nichols

State Representative, Seat A: Mike Moyle

State Representative, Seat B: Bruce D. Skaug

Legislative District #11

State Senator: Chris Trakel

State Representative, Seat A: Julie K Yamamoto

State Representative, Seat B: Chris Algood

Legislative District #12

State Senator: Ben Adams

State Representative, Seat A: Jeff Cornilles

State Representative, Seat B: Jaron Crane

Legislative District #13

State Senator: Brian Lenney

State Representative, Seat A: Brent J. Crane

State Representative, Seat B: Kenny Wroten

Legislative District #14

State Senator: C. Scott Grow

State Representative, Seat A: Ted Hill

State Representative, Seat B: Josh Tanner

Legislative District #15

State Senator: Rick Just

State Representative, Seat A: Steve Berch

State Representative, Seat B: Dori Healey

Legislative District #16

State Senator: Ali Rabe

State Representative, Seat A: Sonia Galaviz

State Representative, Seat B: Colin Nash

Legislative District #17

State Senator: Carrie Semmelroth

State Representative, Seat A: John Gannon

State Representative, Seat B: Sue Chew

Legislative District #18

State Senator: Jamie Ward-Engelking

State Representative, Seat A: Ilana Rubel

State Representative, Seat B: Brooke Green

Legislative District #19

State Senator: Melissa Wintrow

State Representative, Seat A: Lauren Necochea

State Representative, Seat B: Chris Mathias

Legislative District #20

State Senator: Chuck Winder

State Representative, Seat A: Joe Palmer

State Representative, Seat B: James D Holtzclaw

Legislative District #21

State Senator: Treg A. Bernt

State Representative, Seat A: James Petzke

State Representative, Seat B: Jeff Ehlers

Legislative District #22

State Senator: Lori Den Hartog

State Representative, Seat A: John Vander Woude

State Representative, Seat B: Jason A. Monks

Legislative District #23

State Senator: Todd Lakey

State Representative, Seat A: Mellissa Durrant

State Representative, Seat B: Tina Lambert

Legislative District #24

State Senator: Glenneda Zuiderveld

State Representative, Seat A: Chenele Dixon

State Representative, Seat B: Steve Miller

Legislative District #25

State Senator: Linda Wright Hartgen

State Representative, Seat A: Lance Clow

State Representative, Seat B: Gregory Lanting

Legislative District #26

State Senator: Ron C Taylor

State Representative, Seat A: Ned Burns

State Representative, Seat B: Jack Nelsen

Legislative District #27

State Senator: Kelly Anthon

State Representative, Seat A: Douglas T Pickett

State Representative, Seat B: Clay Handy

Legislative District #28

State Senator: Jim Guthrie

State Representative, Seat A: Rick Cheatum

State Representative, Seat B: Dan Garner

Legislative District #29

State Senator: James D Ruchti

State Representative, Seat A: Dustin Whitney Manwaring

State Representative, Seat B: Nate Roberts

Legislative District #30

State Senator: Julie VanOrden

State Representative, Seat A: David Cannon

State Representative, Seat B: Julianne Young

Legislative District #31

State Senator: Van Burtenshaw

State Representative, Seat A: Jerald Raymond

State Representative, Seat B: Rod Furniss

Legislative District #32

State Senator: Kevin Cook

State Representative, Seat A: Stephanie Jo Mickelsen

State Representative, Seat B: Wendy Horman

Legislative District #33

State Senator: Dave Lent

State Representative, Seat A: Barbara Ehardt

State Representative, Seat B: Marco Erickson

Legislative District #34

State Senator: Doug Ricks

State Representative, Seat A: Jon O. Weber

State Representative, Seat B: Britt Raybould

Legislative District #35

State Senator: Mark Harris

State Representative, Seat A: Kevin Andrus

State Representative, Seat B: Josh Wheeler

Posted in

Let's discuss...

Scroll to Top